adem yeniçeri

Para Tarihi Ve Kripto Para Gelişimi Üzerine Bir Deneme

adem yeniçeri
Cevaplar0
Gösterim797
adem yeniçeri
🏅
Yeni Üye
Konular2
Cevaplar0

Paranın icadından bugüne tam 14 yüzyıl geçmiş. Kuşkusuz tarihin derinliklerinden insanlar hep alışveriş yapmışlar, insan Dünya hayatına toplayıcılık, avcılık ile gelen süreç ile birbirleri arasında eşyayı değiş tokuş etmek zorunda kaldığı için takas etme ihtiyacında bulunmuş. Belki bize şuan garip gelse de o gün insanlık için inanılmaz bir ağ kurulmuş. Ticaret yolları gelişmiş, haliyle bir zaman sonra bu sistem kaldıramayacağı için, yeni bir sistem geliştirmek ihtiyacı duymuş, işte burada karşımıza Lidyalılar çıkıyor. Tarihin seyrini belki insanlığın kini ve sempatisini bu denli bir arada toplayan Lidyalılar… Peki parayı bulmak  nasıl bir keşif, cevabı çok basit ama o gün  için bu denli bir zor soru. Lidyalılar alışverişte bulunduğu Çinlilere değerli bıçak ve demir madeninden aldığı ürün karşılığından takasta kullanıyordu.

Bundan esinlenen Lidyalılar bir kalıp oluşturarak darp yöntemiyle ilk madeni parayı çıkarmışlardır. Darphane ise Lidyalıların bu darp yönteminden alınmıştır. Bu buluş medeniyetleriyle haliyle Lidyalıları gelişmesine devam ettirmiş, tabiri caizse Dünya ticaret ağına ve medeniyetlere seviye atlatmıştır. Adam Smith’in ‘’Para sadece bir inanç meselesidir’’ söyleminden milletlerin ekonomilerine nasıl paralel hareket ettiğini, günümüz teknolojisine nasıl seyir ettiğini gözlemleyebiliriz. Paranın icadından sonra bir çok şey değişti kültürler artık birbirleri arasında daha sıkı bir bağ oluşmaya başladı, haliyle paranın icadı ile beraber eşyaların değerleri ve devletlerin ekonomilerinin oluşumu ortaya çıkmıştır.

Paranın gelişimi süre gelen zaman içerisinde devam etti. Bir devlet olabilmenin en önemli argümanlardan biri para oldu. Türk devletlerinden gördüğümüz kendi adına hutbe okutma kendi adına para bastırma gibi örnek gösterebiliriz. Fransa’nın tarihi kahramanlarından Napolyo’nun ‘’ Para Para Para…’’ deyişi hayatımıza paranın ne kadar önemli bir şekilde ifade ettiğini görebiliriz. Paranın bu denli hayatımıza girmesi devletler arası ticaret ağını gelişmesi ortaya döviz kurunu çıkarmıştır. Döviz kuru kısaca:Yabancı ülkeler tarafından kullanılan para birimidir. Döviz kuru ise bir birim ülke parasının diğer bir ülke parası cinsinden fiyatına, değerine denir. Bu kavram iki taraflı bir ilişkiyi içerir, bu yüzden iki taraflı döviz kuru olarak da adlandırılır.

İkinci Dünya savaşı döneminde yaşanan uluslararası yaşanan bütünleşme ile beraber ülkeler arasında yaşanan para ticareti döviz kurunu ortaya çıkarmıştır. Dış ülkelere açılma, ülke parasıyla yabancı ülke paraları arasında değişimi zorunlu kılmıştır. Ülke arasındaki değişim de döviz kurları kavramını doğurmuştur. Haliyle ortaya risk durumu çıkmıştır.  Paralar arasında dalgalanmalarla oluşmaya başlamasıyla buna bazı önlemler alınmıştır. Örnek olarak Sabit kur sisteminden esnek kur sitemine geçilmesini söyleyebiliriz. Son yüzyıl ile beraber denen bütün sistemler yetersiz kalmış, bankacılığın dünya sistemini sarmasıyla beraber, bankacılığın yetersiz kalması artık yatırımcıların dikkatini çekemeye başlamasını Microsoft’un kurucusu olan şu söz açıklamaktadır ‘’ “Bankacılık gerekli, bankalar ise değil” sözünü üzerinden tam 21 yıl geçmesi bu sözünün doğruluğunu niteleyecek ve Dünya’ya artık yetersiz kalan sistemin üzerine yeni bir sistem ile karşımıza çıkan Kripto para ile görebiliyoruz.

Kripto Para hayatımıza çok hızlı bir şekilde girmesine karşın talebini o denli hızlı bir biçimde aldı diyebiliriz. Kripto para tamamen digital  sanal paradır. Kimilerine göre geleceğin parası kimilerine çok uzun sürmeyecek bir hayal… Kripto Para geçmişine bakıldığında 90’lı yıllardan berri üzerine çalışan Flooz, Beenz ve DigiCash  gibi sistemler geliştirildi fakat başarısızla sonuçlandı.

2009 yılında  SatoshiNakamoto adlı bir kişi mi yoksa bir grup insan mı bilinmemesine karşın ilk kripto para olan Bitcoin geliştirildi açık kaynak kodlu olarak paylaşıldı. Kripto Para aslında bir kriptoloji sistemi yani bir şifreleme bilimidir. Kripto paralar; dünya çapında gittikçe yaygınlaşan, bir devlet, şirket veya otorite tarafından kontrol edilemeyen, merkezi olmayan para sistemi olması insanların ilgisini çekmiştir.

Merkezi sistem tarafından kontroş edilmemesi özgür bir alan kontrol altında tutulmayan bir ortam sunması daha çok ilgi odağına neden olmasına neden oldu. Bitcoin gerçek ekonomiyle 2010 yılında Laszlo Hanyecz adlı bir kişinin 10.000 Bitcoin karşılığında iki adet pizza satın alarak resmen tanınmış oldu. Kripto para bir para birimi olsana döviz kuru olarak görülmemektedir. 4 Ekim 2019 tarihi itibariyle dolaşımda olan Bitcoin sayısı ise 17.991.750’dir. Ayrıca 2021 yılı tarihinde Dünya en zengin insanlarından biri olan Elon Musk’ın 8 Şubat’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Ocak’ta 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını bildirmiş, bitcoin bir ardanda artışına neden olması bize kripto paraların spekülasyondan nasıl etkilendiğini göstermiştir. Kripto aynı zamanda sanal madenciliği ortaya çıkarmıştır…